100. Yılında Türkiye-Rusya İlişkileri Pdf İndir

100. Yılında Türkiye-Rusya İlişkileri
Türkiye ile Rusya arasındaki siyasi, ekonomik ve kültürel ilişkiler SSCB’nin dağılması sonrası yüksek bir ivme kazandı. 2004 ve 2008 yılında ortak yayınladığımız akademik çalışmaların devamı niteliğinde olan bu kitabın Moskova Dostluk ve Kardeşlik Antlaşmasının
100. Yılında yayınlanması tarihsel olarak da çok anlamlı. Ülkelerarası dostluk ve kardeşliğin devamını akademik olarak destekleyen bu kitaba katkı veren tüm  Türk ve Rus akademisyenleri can-ı gönülden kutluyorum.

Emeritus Prof. Dr. Gülten KAZGAN

Avrupa, Asya ve Ortadoğu’nun en önemli ülkelerinden olan Türkiye ve Rusya tarih boyunca bu bölgedeki gelişmeler üzerinde önemli rol oynamışlardır. Dünyadaki gelişmelerin de etkisiyle inişli çıkışlı bir seyir gösteren bu ilişkilerin dönüm noktası 16 Mart 1921 tarihli Moskova Antlaşması olmuştur. Kitabın bu antlaşmanın 100. yıldönümünde yayınlanması özel bir önem taşımaktadır.  Çok sayıda bilim insanının Türkiye-Rusya ilişkilerini siyasi, ekonomik, stratejik ve çevresel boyutlarıyla değerlendiren makalelerini Doç.Dr. Elif Hatun Kılıçbeyli’nin çabalarıyla bir araya getiren ‘100. yılında Türkiye -Rusya  İlişkileri: Çok Taraflı Gelişmeler, Karşılıklı Etkileşimler’ başlıklı kitap önemli bir boşluğu dolduracak değerli bir eser olmuştur.

Onur ÖYMEN, Emekli Büyükelçi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*