A Guide To English Idioms English-Turkish Pdf İndir

A Guide To English Idioms English-Turkish
Deyim (idiom) nedir?
Deyim, oluştuğu sözcüklerin anlamının dışında bir anlam taşıyan, klişe haline gelmiş bir sözdür. Diğer bir deyişle, deyim, teker teker anlamlarını bildiğimiz halde bu sözcükleri oluşturduğu kümelerinin bir araya geldiğinde bambaşka bir anlam ifade eden bir sözdür. Bazen bu deyimlerin anlamlarını kolayca tahmin edebiliriz, fakat çoğu zaman bunların ne anlama geldiklerini bir türlü anlayamayız. Örneğin “by the way” deyimindeki sözcüklerin anlamlarını bilmemize karşın, bu deyimin “aklıma gelmişken” ya da “sırası gelmişken” anlamına geldiğini kolayca kestiremeyiz. Yine “be under the weather” deyiminin sağlık bakımından “kendini iyi hissetmemek” ya da ruhsal açıdan “keyfi yerinde olmamak” anlamlarına geldiğini kolayca anlayamayız.
İngilizcede deyimler (idioms) değişik yapılarda görülür :
1.   verb + noun :  fiil + isim
      sweat blood : çok emek sarfetmek; alın teri dökmek
       •  My son sweated blood to become a medical doctor.
          Oğlum tıp doktoru olmak için çok emek sarfetti.
2.   verb + adjective :  fiil + sıfat
       feel blue : üzgün görünmek; sıkıntılı görünmek
       •  My father is feeling blue these days.
           Babam bu günlerde üzüntülü görünüyor.
3.   verb + adverb :  fiil + zarf
       do well : başarılı olmak; başarılı olarak gelişmek
       •  The business is doing well.
           İş başarılı olarak gelişiyor.
4.   prepositional phrases :  ilgeç içeren deyimler
        in favour of : lehine; lehinde
       •  The admiral seemed to be in favour of the plan.
           Amiral planın lehinde görünüyordu.
5.   colloquial expressions / clichés : günlük dilde kullanılan ifadeler, klişeler
       hit the sack : yatmak
         •  My father hit the sack early last night because he was very tired.
            Çok yorgun olduğu için babam dün gece erken yattı.

PDF Kitap Nedir?

PDF (Portable Document Format) kitap, bir elektronik belge türüdür. PDF dosyaları, bir yazılım programı kullanılarak oluşturulan ve görüntülenen belgelerdir. PDF dosyaları, yüksek kalitede görüntüleme özelliklerine sahiptir ve genellikle metin, resimler, formlar ve diğer içeriklerin bir arada bulunduğu belgeler olarak kullanılır. Özellikle, PDF dosyalarının yüksek kalitede görüntüleme özelliklerine sahip olması nedeniyle, kitap ve dergi gibi yayınların elektronik versiyonlarını oluşturmak için sıklıkla kullanılır.
Pdf Nasıl İndirilir?

PDF kitap indirme işlemini yapabilmek için öncelikle bir internet tarama programına (örneğin Google Chrome, Mozilla Firefox, Internet Explorer gibi) ihtiyacınız olacak. Daha sonra, indirmek istediğiniz PDF kitabın bulunduğu bir internet sitesine giderek, kitabın indirme linkine tıklamanız gerekmektedir. Linki tıkladıktan sonra, tarama programınız indirme işlemini otomatik olarak başlatacak ve kitap bilgisayarınızda belirlenen bir klasöre indirilecektir. Eğer kitabın indirme linkine ulaşamıyorsanız, kitabın bulunduğu internet sitesinde arama özelliğini kullanarak kitabın adını aratabilir ve kitabın sayfasına ulaşarak oradan indirme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Eğer kitabın indirme linki bulunmuyorsa veya indirme işlemini gerçekleştiremiyorsanız, kitabın yayıncısından veya yazarından izin alarak indirme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Hazır CV yapmak ister misiniz? Cevabınız evet ise boş cv indir adresimizi ziyaret edebilirsiniz. https://boscvindir.com/

Yorum yapın