Dante Alighieri Hayatı ve Edebi Çalışmaları Pdf İndir

Dante Alighieri Hayatı ve Edebi Çalışmaları
Dante 1265 yılında doğar. Ebeveynleri hakkında söylenecek çok söz yoktur. Onlar hakkında elimizde neredeyse hiçbir bilgi bulunmamaktadır. Görünüşe göre, şair annesini erken yaşta kaybetmiştir. Nerede öğrenim gördüğü hakkında çok az şey bilinir; ama gerçek şu ki Dante, eserlerinde çok yönlü ve derin bilgiye sahip ve o sırada mevcut olan tüm bilimsel bilgilerde ustalaşmış bir adam olarak karşımıza çıkar. Muhtemelen manevi servetinin çoğunu dışarıdan yardım almadan kendi başına halleder. Ne de olsa bir dâhi kendi kendinin öğretmeni ve eğitimcisidir…
 
Genç Dante’nin hayatında yaşamış olduğu göze çarpan olaylardan bir tanesi Beatrice’e olan aşkıdır. Onu ilk olarak çocukken görmüştür. O dönemde kendisi dokuz, o ise sekiz yaşındadır. Şairin ifadesine göre “genç bir melek” çocukluğuna yakışır bir elbiseyle gözlerinin önünde beliriverir. Beatrice kırmızı bir elbise giymiş ve üzerine kemerini takmıştır. Dante ona ilk görüşte âşık olmuştur. Şair bu konu hakkında şöyle der: “Bana bir ölümlüden çok tanrının kızı gibi gelmişti. Onu gördüğüm andan itibaren aşk kalbimi ele geçirdi. Ona karşı koyacak gücüm yoktu ve heyecan içinde titrerken bir ses duydum: ‘İşte senden daha güçlü ve sana sahip olacak varlık…’” Fakat Beatrice erken yaşta hayatını kaybeder ve Şair yalnız kalır ve kendini felsefe gibi başka uğraşlara adar. Beatrice karşı olan duygularından dolayı en büyük eseri -İlahi Komedyayı- yazar. İlahi komedyasında yaratmış olduğu cennet, cehennem ve araf figürleri çağdaşlarının kat ve kat ilerisindedir.
 
Şair, 14 Eylül 1321’de 56 yaşında ölür. Chino da Pistoia, Dante’nin ölümüne yürekten bir beste yapar: “Herkesin hayallerinin bir yansımasını bulduğu suda kaynak kurumuş… Şimdi bize aşk şüphelerinden engin bilgilere giden kesin yolu kim gösterecek?” der.

PDF Kitap Nedir?

PDF (Portable Document Format) kitap, bir elektronik belge türüdür. PDF dosyaları, bir yazılım programı kullanılarak oluşturulan ve görüntülenen belgelerdir. PDF dosyaları, yüksek kalitede görüntüleme özelliklerine sahiptir ve genellikle metin, resimler, formlar ve diğer içeriklerin bir arada bulunduğu belgeler olarak kullanılır. Özellikle, PDF dosyalarının yüksek kalitede görüntüleme özelliklerine sahip olması nedeniyle, kitap ve dergi gibi yayınların elektronik versiyonlarını oluşturmak için sıklıkla kullanılır.
Pdf Nasıl İndirilir?

PDF kitap indirme işlemini yapabilmek için öncelikle bir internet tarama programına (örneğin Google Chrome, Mozilla Firefox, Internet Explorer gibi) ihtiyacınız olacak. Daha sonra, indirmek istediğiniz PDF kitabın bulunduğu bir internet sitesine giderek, kitabın indirme linkine tıklamanız gerekmektedir. Linki tıkladıktan sonra, tarama programınız indirme işlemini otomatik olarak başlatacak ve kitap bilgisayarınızda belirlenen bir klasöre indirilecektir. Eğer kitabın indirme linkine ulaşamıyorsanız, kitabın bulunduğu internet sitesinde arama özelliğini kullanarak kitabın adını aratabilir ve kitabın sayfasına ulaşarak oradan indirme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Eğer kitabın indirme linki bulunmuyorsa veya indirme işlemini gerçekleştiremiyorsanız, kitabın yayıncısından veya yazarından izin alarak indirme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Hazır CV yapmak ister misiniz? Cevabınız evet ise boş cv indir adresimizi ziyaret edebilirsiniz. https://boscvindir.com/

Yorum yapın