Eslaf Teracim-i Ahval Teracim-i Ahval-i Meşahir Pdf İndir

Eslaf Teracim-i Ahval Teracim-i Ahval-i Meşahir
Son devir Osmanlı münevverlerinden Fâik Reşâd (1851-1914) 63 yıllık ömrüne onlarca eser sığdırmış velûd bir yazardır. Şair, yazar, gazeteci, hattat, müderris, edebiyat tarihçisi gibi birçok kimliği şahsında toplayan Fâik Reşâd, bilhassa kitabet ve hâl tercümesi sahalarında yazdıkları ile tanınmaktadır.
 
1893-1896 yılları arasında Hazîne-i Fünûn dergisinde “Eslâf” serlevhası altında eski devirlerde yaşamış şair, yazar ve âlimlerin hâl tercümelerini ele aldığı yazı dizisi, devrinde ilgiyle karşılanmış; belli sayıya ulaşan biyografiler sırasıyla Eslâf I. Cilt, Eslâf II. Cilt, Terâcim-i Ahvâl ve Terâcim-i Ahvâl-i Meşâhîr adlarıyla kitap(çık) olarak da neşredilmiştir. Elinizdeki çalışmanın esasını da Fâik Reşâd’ın önce Hazîne-i Fünûn’da tefrika ettiği, ardından müstakil olarak yayımladığı bu eserler teşkil etmektedir.
 
Eslâf’ta 80, Terâcim-i Ahvâl’de 22, Terâcim-i Ahvâl-i Meşâhîr’de 6 kişinin hayat hikâyesine yer verilmiştir. Bu kitap, XIV. asırdan XIX. asra kadar Osmanlı dönemi ilim ve kültür hayatında muhtelif yönleriyle öne çıkmış bazı âlimlerin biyografilerini ve edebiyat tarihinde iz bırakmış bazı meşhur şairlerin hâl tercümelerinin yanı sıra seçkin şiir örneklerini ihtiva etmektedir.

PDF Kitap Nedir?

PDF (Portable Document Format) kitap, bir elektronik belge türüdür. PDF dosyaları, bir yazılım programı kullanılarak oluşturulan ve görüntülenen belgelerdir. PDF dosyaları, yüksek kalitede görüntüleme özelliklerine sahiptir ve genellikle metin, resimler, formlar ve diğer içeriklerin bir arada bulunduğu belgeler olarak kullanılır. Özellikle, PDF dosyalarının yüksek kalitede görüntüleme özelliklerine sahip olması nedeniyle, kitap ve dergi gibi yayınların elektronik versiyonlarını oluşturmak için sıklıkla kullanılır.
Pdf Nasıl İndirilir?

PDF kitap indirme işlemini yapabilmek için öncelikle bir internet tarama programına (örneğin Google Chrome, Mozilla Firefox, Internet Explorer gibi) ihtiyacınız olacak. Daha sonra, indirmek istediğiniz PDF kitabın bulunduğu bir internet sitesine giderek, kitabın indirme linkine tıklamanız gerekmektedir. Linki tıkladıktan sonra, tarama programınız indirme işlemini otomatik olarak başlatacak ve kitap bilgisayarınızda belirlenen bir klasöre indirilecektir. Eğer kitabın indirme linkine ulaşamıyorsanız, kitabın bulunduğu internet sitesinde arama özelliğini kullanarak kitabın adını aratabilir ve kitabın sayfasına ulaşarak oradan indirme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Eğer kitabın indirme linki bulunmuyorsa veya indirme işlemini gerçekleştiremiyorsanız, kitabın yayıncısından veya yazarından izin alarak indirme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Hazır CV yapmak ister misiniz? Cevabınız evet ise boş cv indir adresimizi ziyaret edebilirsiniz. https://boscvindir.com/

Yorum yapın