Hayata Renk Katanlar & Engelli Grupları Pdf İndir

Hayata Renk Katanlar & Engelli Grupları
Uzun yıllardır toplumda engelli bilinci oluşturmak ve engellileri topluma kazandırmak adına yapmış olduğumuz çalışmalarımızı T.C üniversitelerinde ilk defa Sağlık Hizmetleri Melek Yüksek Okulu bünyesinde “Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon Programı” adıyla bir bölüm açılmasını sağlayarak taçlandırmış olduk. Yaklaşık iki yıl üzerinde çalıştığımız bu bölümde, Avrupa standartlarında teorik ve uygulama müfredatı hazırladık. Bu bölümde verilen teorik ve uygulama derslerinde öğrencilerimizin engelli olgusunu en iyi şekilde anlamasını ve rehabilitasyon sürecini uygulamada yetkin olmasını istedik. Böylece 2012-2013 eğitim ve öğretim döneminde ilk defa açılmış olan “Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon Programı”, şimdi birçok üniversitenin ilgili meslek yüksekokulunda açılmış ve eğitim-öğretime başlanmıştır.

Engelli gruplarını tanıyan, engellileri rehabilite ederek ve onların üretken insanlar olarak hayata daha sıkı tutunmasını sağlayan bakım elemanları olarak yetişmelerini sağlayacak olan bu durum, engelliler adına büyük bir gelişmedir.

Bu bölümde okutulan ve okutulacak olan derslerden birisi de, elinizdeki bu çalışmadır: “Engelli Grupları”. Bu çalışmada, dünyada ve ülkemizde kabul edilen engelli grupları, adlandırmadan başlayarak, sebep ve sonuçlarına geniş yer verilmiştir. Ayrıca var olan tüm bilgiler (istatistik veriler dâhil) güncellenmiştir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*