Hayvanlar Aleminden Uygunsuz Gerçekler & Yanlış Anlaşılmalarla Dolu Bir Hayvanat Bahçesi Pdf İndir

Hayvanlar Aleminden Uygunsuz Gerçekler & Yanlış Anlaşılmalarla Dolu Bir Hayvanat Bahçesi
“Oxford’lu bir hayvanbilimciden bekleneceği gibi, kusursuzca araştırılmış. Bir de üstüne düpedüz komik.” Richard Dawkins
 
2018 Kraliyet Akademisi Bilim Kitabı Ödülü Finalisti
 
Atomu parçalamış, Ay’ı fethetmiş, Higgs bozonunun izini bulmuş olabiliriz ama iş hayvanları anlamaya gelince önümüzde hâlâ uzun bir yol var. İster didişen bebek pandaların videosu, ister el ele tutuşmuş penguenlerin fotoğrafı; söz konusu hayvanlar olduğunda masumiyet, sadakat, ölçülülük, çalışkanlık gibi basmakalıp insani erdemleri onlara yüklemeden duramıyoruz. Kendi yarattığımız mitlere, yalan yanlış bilgilerle inanmak, bir sığının sarhoş olabileceğine, bir penguenin eşini aldatabileceğine ya da işçi karıncaların işten kaytarabileceğine ihtimal vermekten çok daha kolay. Halbuki bunlar gerçek. Hatta dahası var.
Lucy Cooke hayvan aklını olduğu gibi anlayabilmek için Kolombiyalı bir “suaygırı burucusu”ndan Çinli bir “panda çöpçatanı”na kadar hayli renkli karakterle tanışacağı bir dünya turuna çıkıyor ve bizleri hayvanların gizli −ya da bizim görmezden geldiğimiz− ve bir o kadar eğlenceli dünyasıyla tanıştırıyor. Hayvanlar Âleminden Uygunsuz Gerçekler, sadece hayvanları değil, tüm o akıldışı önyargıları ve uçuk hayal gücüyle insanı da anlatan, yanlış anlaşılmalarla dolu bir hayvanat bahçesi.
 
“Bir kurgu dışı kitaptan en son ne zaman bu kadar keyif aldığımı hatırlayamıyorum.” Daily Express
 
“Doğa tarihi kitaplarında yılın kazananı. Harika.” Mail On Sunday
 
“Baştan sona büyüleyici.” Bill Bryson

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*