İslam Hukukunda Seyahat ve Hükümleri Pdf İndir

İslam Hukukunda Seyahat ve Hükümleri
Hiç düşündünüz mü?
İslam’a göre yolculuk ne için yapılmalı, ne tür hallerde zorunlu olmalı veya hiç yapılmaması gereken haller nelerdir? İşte bu tür akılları kurcalayan sorular, cevabını bu kitapta bulabilecek…!
Yolculuk yapmanın dini hükmü, yolculuğun yapılış maksadı ve gerekçesine göre farzdan harama kadar değişiklik arz etmektedir. Hac ve vatan müdafaası gibi farz olan görevleri yapmak için seyahat, farz hükmünü almaktadır. Aynı şekilde kişinin bulunduğu yerde can ve mal güvenliği ile dinini yaşama imkânı kalmadığında oradan hicret etmek için yolculuk yapması da farz sayılmıştır.
Kişinin nezrettiği hac ve umre gibi ibadetleri yerine getirmek ve vacip sayılan amelleri ifa etmek için yolculuk yapması da vacip olmaktadır. Nafile hac ve umre yapmak, akrabalarını ziyaret etmek, tarihi yerleri gezerek geçmişten ibret almak, yeryüzünün güzelliklerini görüp tefekkür etmek amacıyla yapılacak seyahatler teşvik edilmiş; mendup sayılmıştır. Mescid-i Haram, Mescid-i Nebevî, Mescid-i Aksa ve Kuba mescitlerine ibadet maksadıyla gitmek Hadis-i Şeriflerde teşvik edildiği için yine bu seyahatler müstehap görülmüştür. İlim öğrenmek için yolculuk yapmanın hükmü, öğrenilen ilmin hükmüne bağlıdır.
Ticaret yapma, çalışma, gıda ihtiyacı için avlanma, bilgi ve görgüsünü arttırma gibi maksatlarla yapılan seyahatler kişilerin arzusuna bırakılmış yani mubah görülmüştür. Gıda ihtiyacını karşılama maksadı olmaksızın avlanma, güvenli olmayan yolda tek başına seyahat etme gibi yolculuklar hoş görülmemiş; tenzihen mekruh sayılmıştır. Adam öldürme, hırsızlık, yol kesme, zina etme, haram malların ticaretini yapma gibi haram fiilleri işlemek için yapılan yolculuklar ise haram hükmünü almaktadır.
İşte tüm bu vb. ve daha fazla bilgi için; şimdi, kitabın içinde yeni bir yolculuğa başlama zamanı artık! Bu da bir yolculuk değil mi sonuçta? İlim yolculuğu…

PDF Kitap Nedir?

PDF (Portable Document Format) kitap, bir elektronik belge türüdür. PDF dosyaları, bir yazılım programı kullanılarak oluşturulan ve görüntülenen belgelerdir. PDF dosyaları, yüksek kalitede görüntüleme özelliklerine sahiptir ve genellikle metin, resimler, formlar ve diğer içeriklerin bir arada bulunduğu belgeler olarak kullanılır. Özellikle, PDF dosyalarının yüksek kalitede görüntüleme özelliklerine sahip olması nedeniyle, kitap ve dergi gibi yayınların elektronik versiyonlarını oluşturmak için sıklıkla kullanılır.
Pdf Nasıl İndirilir?

PDF kitap indirme işlemini yapabilmek için öncelikle bir internet tarama programına (örneğin Google Chrome, Mozilla Firefox, Internet Explorer gibi) ihtiyacınız olacak. Daha sonra, indirmek istediğiniz PDF kitabın bulunduğu bir internet sitesine giderek, kitabın indirme linkine tıklamanız gerekmektedir. Linki tıkladıktan sonra, tarama programınız indirme işlemini otomatik olarak başlatacak ve kitap bilgisayarınızda belirlenen bir klasöre indirilecektir. Eğer kitabın indirme linkine ulaşamıyorsanız, kitabın bulunduğu internet sitesinde arama özelliğini kullanarak kitabın adını aratabilir ve kitabın sayfasına ulaşarak oradan indirme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Eğer kitabın indirme linki bulunmuyorsa veya indirme işlemini gerçekleştiremiyorsanız, kitabın yayıncısından veya yazarından izin alarak indirme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Hazır CV yapmak ister misiniz? Cevabınız evet ise boş cv indir adresimizi ziyaret edebilirsiniz. https://boscvindir.com/

Yorum yapın