Karabakh : From Conflict To Resolution Pdf İndir

Karabakh : From Conflict To Resolution
On September 27, 2020, regional clashes erupted following a provocative Armenian attack on the front line, leading to a reemergence of the dragged-out Karabakh conflict onto the world agenda. When the clashes first started, few could have guessed that this period would be known as the “Second Karabakh War” and that it would lead to key outcomes in a short time span. With the influence of various factors on the war, especially Turkey’s support, Azerbaijan liberated an important segment of its occupied lands, dealing a clear defeat to Armenia. This war is an important turning point in terms of reversing the status quo which had been attempted to be imposed on Azerbaijan for nearly 30 years. The status quo demonstrated that the Karabakh onflict, and hence Armenia’s occupation of Azerbaijani territories, was unsustainable. The current book conducts a comprehensive analysis of the Karabakh conflict, with contributions from field-expert academics and specialists from Azerbaijan and Turkey. While doing so, it addresses the significance of the Karabakh conflict, its historical background, the Second Karabakh War, and the Karabakh policies of thirdparty actors from a broad perspective.
 
One
The Essence Of The Karabakh Conflıct
 
The Karabakh Conflıct: From A Frozen Artıfıcıalıty To An Inevıtable Solutıon
Muhittin Ataman, Ferhat Pirinççi
                                                                       
Karabakh’s Sıgnıfıcance To Azerbaıjan
Nesib L. Nesibli
 
Karabakh’s Sıgnıfıcance To Armenıa
Meşdi İsmayılov
 
Two
Background Of The Karabakh Conflıct
 
Karabakh’s Hıstorıcal Background
Ömer Göksel İşyar
 
Nagorno-Karabakh’s Legal Status And The People’s Rıght To Self-Determınatıon
Hecer Qasimova
 
Causes And Outcomes Of The Fırst Karabakh War
Araz Aslanlı
 
Dıplomatıc Negotıatıons And The Mınsk Process In The Karabakh Conflıct
Yalçın Sarıkaya, Araz Aslanlı
 
Three
The Second Karabakh War
 
The Road To The Second Karabakh War
Ferid Şefiyev, Vasıf Huseynov
 
Azerbaıjan’s Changıng Paradıgm
Metin Mammadli
 
The End Of Azerbaıjan’s Strategıc Patıence And The New Equatıon In Karabakh
Ferhat Pirinççi, Mehmet Çağatay Güler
 
The Postwar Sıtuatıon In The South Caucasus
Vasıf Huseynov
 
Azerbaıjan’s Mılıtary Operatıon In The Second Karabakh War: A Technıcal Analysıs Of The Vıctory
Murat Aslan
 
Armenıa’s Mılıtary Actıvıtıes In The Second Karabakh War And Internatıonal Humanıtarıan Law
Yücel Acer
 
Four
Karabakh Polıcy Of Regıonal And Global Actors
 
From The Zheleznovodsk Communıqué To The Trılateral Statement: Russıa’s Nagorno-Karabakh Polıcy
Cavid Veliyev
 
Turkey’s Karabakh Polıcy
Bora Bayraktar
 
Iran’s Karabakh Polıcy: Causes, Consequences, And Future
Mustafa Caner
 
The Nagorno-Karabakh Polıcıes Of The Eu And The Usa
Nurşin Ateşoğlu Güney

PDF Kitap Nedir?

PDF (Portable Document Format) kitap, bir elektronik belge türüdür. PDF dosyaları, bir yazılım programı kullanılarak oluşturulan ve görüntülenen belgelerdir. PDF dosyaları, yüksek kalitede görüntüleme özelliklerine sahiptir ve genellikle metin, resimler, formlar ve diğer içeriklerin bir arada bulunduğu belgeler olarak kullanılır. Özellikle, PDF dosyalarının yüksek kalitede görüntüleme özelliklerine sahip olması nedeniyle, kitap ve dergi gibi yayınların elektronik versiyonlarını oluşturmak için sıklıkla kullanılır.
Pdf Nasıl İndirilir?

PDF kitap indirme işlemini yapabilmek için öncelikle bir internet tarama programına (örneğin Google Chrome, Mozilla Firefox, Internet Explorer gibi) ihtiyacınız olacak. Daha sonra, indirmek istediğiniz PDF kitabın bulunduğu bir internet sitesine giderek, kitabın indirme linkine tıklamanız gerekmektedir. Linki tıkladıktan sonra, tarama programınız indirme işlemini otomatik olarak başlatacak ve kitap bilgisayarınızda belirlenen bir klasöre indirilecektir. Eğer kitabın indirme linkine ulaşamıyorsanız, kitabın bulunduğu internet sitesinde arama özelliğini kullanarak kitabın adını aratabilir ve kitabın sayfasına ulaşarak oradan indirme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Eğer kitabın indirme linki bulunmuyorsa veya indirme işlemini gerçekleştiremiyorsanız, kitabın yayıncısından veya yazarından izin alarak indirme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Hazır CV yapmak ister misiniz? Cevabınız evet ise boş cv indir adresimizi ziyaret edebilirsiniz. https://boscvindir.com/

Yorum yapın