Kavala Kazası 1830-1845 & Demografik ve Sosyal Yapı Pdf İndir

Kavala Kazası 1830-1845 & Demografik ve Sosyal Yapı
Günümüzde Yunanistan sınırları içerisinde kalan Kavala, esasen kadim bir Türk şehridir. XIV. yüzyılın ikinci yarısında Osmanlı hâkimiyetine giren Kavala, 1912 yılında I. Balkan Harbi’ne kadar Adalar Denizi’nin kuzey sahillerinde önemli bir liman kenti olma vasfını korumuştur. Şehrin bugün dahi varlığını devam ettiren en önemli simgesi, I. Süleyman devrinde yaptırılan su kemerleridir. Mısır Valisi Kavalalı Mehmed Ali Paşa ile Şam Valisi Şerif Paşa’nın da nüfus kayıtlarının yer aldığı 1844 tarihli nüfus defterine göre şehrin %85’ini Müslümanlar oluşturmaktadır. Şehrin en büyük medresesi olan Kavalalı Mehmed Ali Paşa Medresesinin önemli bir eğitim merkezi olduğu görülmektedir.

Bu kitap, 1830-1845 yılları arasındaki sayım sonuçlarını ihtiva eden nüfus defterleri başta olmak üzere başka bazı vesika ve kaynaklardan istifade edilerek hazırlanmış bir çalışmadır. Kavala kazası, bir bütün hâlinde ele alınarak köyleri ve çiftlikleri de araştırmaya dahil edilmiştir. Kitapta Kavala’nın nüfus ve sosyal yapısı yanında askerî ve ekonomik durumu hakkında da birtakım analizler yer almaktadır. Sahip olduğu liman sayesinde etkin bir ticaret ağına sahip olan Kavala’da Fransa, Avusturya ve Yunanistan devletlerinin konsoloslukları bulunmaktadır.

PDF Kitap Nedir?

PDF (Portable Document Format) kitap, bir elektronik belge türüdür. PDF dosyaları, bir yazılım programı kullanılarak oluşturulan ve görüntülenen belgelerdir. PDF dosyaları, yüksek kalitede görüntüleme özelliklerine sahiptir ve genellikle metin, resimler, formlar ve diğer içeriklerin bir arada bulunduğu belgeler olarak kullanılır. Özellikle, PDF dosyalarının yüksek kalitede görüntüleme özelliklerine sahip olması nedeniyle, kitap ve dergi gibi yayınların elektronik versiyonlarını oluşturmak için sıklıkla kullanılır.
Pdf Nasıl İndirilir?

PDF kitap indirme işlemini yapabilmek için öncelikle bir internet tarama programına (örneğin Google Chrome, Mozilla Firefox, Internet Explorer gibi) ihtiyacınız olacak. Daha sonra, indirmek istediğiniz PDF kitabın bulunduğu bir internet sitesine giderek, kitabın indirme linkine tıklamanız gerekmektedir. Linki tıkladıktan sonra, tarama programınız indirme işlemini otomatik olarak başlatacak ve kitap bilgisayarınızda belirlenen bir klasöre indirilecektir. Eğer kitabın indirme linkine ulaşamıyorsanız, kitabın bulunduğu internet sitesinde arama özelliğini kullanarak kitabın adını aratabilir ve kitabın sayfasına ulaşarak oradan indirme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Eğer kitabın indirme linki bulunmuyorsa veya indirme işlemini gerçekleştiremiyorsanız, kitabın yayıncısından veya yazarından izin alarak indirme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Hazır CV yapmak ister misiniz? Cevabınız evet ise boş cv indir adresimizi ziyaret edebilirsiniz. https://boscvindir.com/

Yorum yapın