Muğla Silikyeradları & Menteşe Örneği Pdf İndir

Muğla Silikyeradları & Menteşe Örneği
Bu çalışma, Muğla’nın merkez ilçesi Menteşe’de kullanılan silikyeradları (mikrotoponim) üzerine bir dil incelemesidir. Bu bağlamda yörede kullanılan silikyeradları tespit ve tasnif edilerek dil bilimi yönünden incelenmiştir.
Çalışmamızın malzemesini Menteşe ilçesine ait 53 köyden derlenen silikyeradları oluşturmaktadır. Derleme yapılırken ilçeye ait merkezî konumdaki 13 mahalle ve kentlik adları (urbonimler) çalışmanın kapsamı dışında bırakılmıştır.
Bu çalışmanın amacı; haritalarda yer almayan yalnızca halkın hafızasında yaşayan yeradlarının unutulmasını, kaybolmasını önlemek maksadıyla onları kayıt altına alarak Menteşe yöresindeki yeradı verme kültürünün ortaya çıkartılmasını sağlamaktır.
Silikyeradları; yalnızca, herhangi bir yörede yaşayan halkın hafızasında bulunan, yöreye ait ayrıntılı haritalarda dahi yer almayan adlardır. Bu sebeple çalışmada derleme yöntemi kullanılmıştır. Yeradlarının derlenmesi için Muğla’nın Menteşe ilçesi ile ona bağlı idarî birimler ayrı ayrı gezilerek kaynak kişilerle yapılan mülakatlar neticesinde çalışmaya kaynaklık edecek malzeme derlenmiştir. Seçilen kaynak kişilerin yöreye ve coğrafyaya hâkim oldukları düşünülen avcı, çoban gibi kişiler olmasına dikkat edilmiştir. Yapılan mülakatlar hem fotoğraf makinesi hem ses kayıt cihazı hem de zaman zaman kamera vasıtasıyla kayıt altına alınmıştır.

PDF Kitap Nedir?

PDF (Portable Document Format) kitap, bir elektronik belge türüdür. PDF dosyaları, bir yazılım programı kullanılarak oluşturulan ve görüntülenen belgelerdir. PDF dosyaları, yüksek kalitede görüntüleme özelliklerine sahiptir ve genellikle metin, resimler, formlar ve diğer içeriklerin bir arada bulunduğu belgeler olarak kullanılır. Özellikle, PDF dosyalarının yüksek kalitede görüntüleme özelliklerine sahip olması nedeniyle, kitap ve dergi gibi yayınların elektronik versiyonlarını oluşturmak için sıklıkla kullanılır.
Pdf Nasıl İndirilir?

PDF kitap indirme işlemini yapabilmek için öncelikle bir internet tarama programına (örneğin Google Chrome, Mozilla Firefox, Internet Explorer gibi) ihtiyacınız olacak. Daha sonra, indirmek istediğiniz PDF kitabın bulunduğu bir internet sitesine giderek, kitabın indirme linkine tıklamanız gerekmektedir. Linki tıkladıktan sonra, tarama programınız indirme işlemini otomatik olarak başlatacak ve kitap bilgisayarınızda belirlenen bir klasöre indirilecektir. Eğer kitabın indirme linkine ulaşamıyorsanız, kitabın bulunduğu internet sitesinde arama özelliğini kullanarak kitabın adını aratabilir ve kitabın sayfasına ulaşarak oradan indirme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Eğer kitabın indirme linki bulunmuyorsa veya indirme işlemini gerçekleştiremiyorsanız, kitabın yayıncısından veya yazarından izin alarak indirme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Hazır CV yapmak ister misiniz? Cevabınız evet ise boş cv indir adresimizi ziyaret edebilirsiniz. https://boscvindir.com/

Yorum yapın