Sovyetlerden Rusya Federasyonu’na Kapitalist Kuşatma/Balkanlar-Orta Asya-Kafkaslar Pdf İndir

Sovyetlerden Rusya Federasyonu’na Kapitalist Kuşatma/Balkanlar-Orta Asya-Kafkaslar
ABD etkisini yitirmeye başladığı 1980’li yılların ortalarından itibaren “Stratejik Savunma İnisiyatifi” olan “Yıldız Savaşları” projesini geliştirmiş olup, SSCb’yi her alanda rekabete sürükleyerek, askeri harcamalarını arttırmaya zorlamıştır. Aslında buradaki amaç, Sovyetler’İ ekonomik olarak zayıf düşürmekti. Nitekim bu savaşın sonlarında, SSCB’nin çözüldüğüne tanık olunacaktır.
Ancak diğer taraftan Sovyetler’İn dağılışı ile ortaya çıkan yeni paylaşım savaşları, Doğu Bloku’na karşı önceleri kurulmuş olan ittifakı dağıtmıştır. Aslında kapitalist güçler arasında paylaşım için rekabet daima mevcuttu. Ama Sovyetler’in dağılışı bunu su yüzüne çıkardığı gibi hızlandırmış da olacaktı.
İki kutuplu soğuk savaş ortamının dünyası yerini artık, bölgesel çatışmaların alevlendiği ve “ötekinin” olduğu gibi pek de kolay tanımlanamadı bir ortama bırakıyordu. Bu yeni durumda uluslar arası istikrar bölgesel, devlet-içi, etnik çatışmalardan büyük zarar görecekti. Egemen devletlerin dağılması, parçalara ayrılması, Uluslararası barışa ve güvenliğe ciddi bir biçimde tehlike oluşturmayı bugün de sürdürmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*