Tanzimattan Cumhuriyete Kadar Türk Karikatüründe Felsefe Pdf İndir

Tanzimattan Cumhuriyete Kadar Türk Karikatüründe Felsefe
İnadına yaşamak, inadına muhalefet etmektir karikatür.
Barışa, umuda çiçek açmak; inadına insancadır karikatür.
Karanlığa meşale yakmak, inadına aydınlıktır karikatür.
Bazen hüzün, bazen gülümseme, bazen kahkahalarla gülmektir karikatür.
Zeki ve özgürlüğü kısıtlanmış insanın isyanıdır karikatür.
Bir tepki sanatıdır karikatür.
Platon ve Aristo gibi düşünürler “alay etme”yi ahlaki sapma olarak nitelemekteydiler. Oysa karikatür iyi ve kötü, yanlış ve doğru, yalancılık ve dürüstlük, çirkin ve güzel ve benzeri karşıtlıkları kullanarak insana insanı göstermektedir. Alaycı üslubu, mizahi yaklaşımı bu karşıtlıkları göstermenin bir yoludur. Bu sırada sergilenen insanın bayağılıkları ise; karşıt değerinin yüceltilmesi anlamına gelmektedir. Yani “yüce”nin yüceltilmesi. O halde karikatür, iyi ahlaktan yanadır. Ahlakın çirkin ve kötü yönleri ise insana aittir, karikatüre değil. “Yarası olan gocunur” karikatürün sloganı gibidir.
Sonuç olarak; karikatür metafizik düşünce ile uzlaşamaz. Çünkü karikatür insanı konu alır, düşünce ile beslenir, düşünce evreninde algılanır. Durağan, sabit “ide”ler yerine, karikatürde “düşüncenin diyalektiği” ilkesi vardır.
Türk karikatürü, Osmanlı toplumunun Rönesans’ı olan Tanzimat Döneminde yeşermiş, İstibdat Döneminde gelişmiş, Kurtuluş Savaşı yıllarında savaşçı olmuştur.
Bu kitapta, ümmet bir toplumun “birey” olma mücadelesinde karikatüre nasıl sarıldığını bulacaksınız. Dönemin felsefi öğretilerinin ışığında kendini arayan insanın karikatürle yoldaşlığını bulacaksınız. Bu serüvene belki siz de katılırsınız.
Saygılarımla

PDF Kitap Nedir?


PDF (Portable Document Format) kitap, bir elektronik belge türüdür. PDF dosyaları, bir yazılım programı kullanılarak oluşturulan ve görüntülenen belgelerdir. PDF dosyaları, yüksek kalitede görüntüleme özelliklerine sahiptir ve genellikle metin, resimler, formlar ve diğer içeriklerin bir arada bulunduğu belgeler olarak kullanılır. Özellikle, PDF dosyalarının yüksek kalitede görüntüleme özelliklerine sahip olması nedeniyle, kitap ve dergi gibi yayınların elektronik versiyonlarını oluşturmak için sıklıkla kullanılır.

Pdf Nasıl İndirilir?


PDF kitap indirme işlemini yapabilmek için öncelikle bir internet tarama programına (örneğin Google Chrome, Mozilla Firefox, Internet Explorer gibi) ihtiyacınız olacak. Daha sonra, indirmek istediğiniz PDF kitabın bulunduğu bir internet sitesine giderek, kitabın indirme linkine tıklamanız gerekmektedir. Linki tıkladıktan sonra, tarama programınız indirme işlemini otomatik olarak başlatacak ve kitap bilgisayarınızda belirlenen bir klasöre indirilecektir. Eğer kitabın indirme linkine ulaşamıyorsanız, kitabın bulunduğu internet sitesinde arama özelliğini kullanarak kitabın adını aratabilir ve kitabın sayfasına ulaşarak oradan indirme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Eğer kitabın indirme linki bulunmuyorsa veya indirme işlemini gerçekleştiremiyorsanız, kitabın yayıncısından veya yazarından izin alarak indirme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*