Yıldızeli’nin Söz Varlığı Pdf İndir

Yıldızeli’nin Söz Varlığı
Sözcüklerin yüzlerce yıllık kültür þirikiminin hikâyelerini taşıdığını düşündüğümüzde bir sözcüğün yitimi ve onun yerine baskın dillerden bir sözcüğün ödünçlenmesi, kültürel bir mirasın da yok olmas anlamına gelir. Bu yok olmanın hızı, yüz yıl öncesine göre birkaç kat daha artmış durumdadır. Bugün Anadolu’nun en ücra köyleri bile dil erozyonundan nasibini almaktadır. Halkın dilinde kullanimdan düşen ve ağız sözlüklerinde yer bulabilen sözcükler, özellikle dildeki teknoloji terimi ihtiyacını karşılamak için ilk başvurulan dil malzemeleri olmalıdır.
 
2377 madde başı ve 941 tanıklı (dörlük, dize, cümle) bu çalışmayla, Türk dilinin araştırmalara en açık sahalarından biri olan Anadolu ağızları alanında, köklü bir kültüre ve geniş bir coğrafyaya sahip Yıldızeli’nin söz varlığını ortaya koyarak, halk ağzında yaşatılan ve kaybolmaya yüz tutmuş sözcükleri kayda alıp Derleme Sözlüğü’ne katkıda bulunmak amaçlanmıştır.

PDF Kitap Nedir?


PDF (Portable Document Format) kitap, bir elektronik belge türüdür. PDF dosyaları, bir yazılım programı kullanılarak oluşturulan ve görüntülenen belgelerdir. PDF dosyaları, yüksek kalitede görüntüleme özelliklerine sahiptir ve genellikle metin, resimler, formlar ve diğer içeriklerin bir arada bulunduğu belgeler olarak kullanılır. Özellikle, PDF dosyalarının yüksek kalitede görüntüleme özelliklerine sahip olması nedeniyle, kitap ve dergi gibi yayınların elektronik versiyonlarını oluşturmak için sıklıkla kullanılır.

Pdf Nasıl İndirilir?


PDF kitap indirme işlemini yapabilmek için öncelikle bir internet tarama programına (örneğin Google Chrome, Mozilla Firefox, Internet Explorer gibi) ihtiyacınız olacak. Daha sonra, indirmek istediğiniz PDF kitabın bulunduğu bir internet sitesine giderek, kitabın indirme linkine tıklamanız gerekmektedir. Linki tıkladıktan sonra, tarama programınız indirme işlemini otomatik olarak başlatacak ve kitap bilgisayarınızda belirlenen bir klasöre indirilecektir. Eğer kitabın indirme linkine ulaşamıyorsanız, kitabın bulunduğu internet sitesinde arama özelliğini kullanarak kitabın adını aratabilir ve kitabın sayfasına ulaşarak oradan indirme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Eğer kitabın indirme linki bulunmuyorsa veya indirme işlemini gerçekleştiremiyorsanız, kitabın yayıncısından veya yazarından izin alarak indirme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*