Zeyart Okuma Yazma Yöntemi Öğretmen Kitabı Pdf İndir

Zeyart Okuma Yazma Yöntemi Öğretmen Kitabı
ZEYART OKUMA YAZMA TEKNİĠİ:
Bu yöntem tüme varım yöntemi değil, tümden gelim yöntemi de değil, yani parçadan bütüne, bütünden parçaya gidilen yöntemlerin ikisi de değil. Ses ve hecenin örüntü şeklinde birbirini takip ettiği bir öğrenme metodu ile hazırlanmıştır.
Zeyart okuma yazma tekniği; öğretmenin derste uyguladığı çalışma ve ödevlerin aile içinde anne, babanın ve çocuğun huzurunu bozmadan, öğrencinin tek başına yapacağı çalışmalardan oluşmuştur. Ödevler 20 dakikayı geçmeyecek şekildedir. Bu teknikte sınıfın tamamına yakını 30, 40 gün içinde okuma yazmayı eksiksiz olarak öğrenmektedir. Bu yöntem; hem öğrenci hem veli hem de öğretmenin çalışmalarını azaltmak, öğrencinin yapacağı ödev miktarını azaltarak daha rahat ve öğrencinin daha çabuk okuma yazmaya geçmesi amaçlanarak yapılmıştır.
Zeyart tekniğinde fotokopi yoktur. Bu yöntem sayesinde ülkemizdeki kağıt israfına sağlanacak olan destek büyük bir ekonomik kazançtır.
Zeyart tekniğinde hazırladığım bu kitapla dışarıdan herhangi bir kaynağa gerek duyulmadan, ders kitabına bile ihtiyaç duyulmadan okuma yazmaya geçilmektedir.
Zeyart tekniğinde çalışmalar basit, kısa ve anlaşılır şekilde hazırlanmıştır. Gereksiz bilgi ve görseller içinde aranan sesler ve çalışmalar, okuma yazma bilmeyen öğrenciye sürekli cümle ezberletilip zahiri okumalar yaptırılmasına dayanan ve samimi olmayan yöntemler, teknoloji çağında doğan çocukların sürekli aynı şeyi yapmaktan çabuk sıkılıp dertsen ve okuldan uzaklaşmalarına neden oluyor. Öğrenci, yaptığı çalışmadan ve bulunduğu ortamdan zevk almalı ve mutlu olmalı. Bu da onun yapılan şeyleri bilmesi ve ne yaptığını anlaması ile ilgili. Bu teknikte öğrenci, ilk çalışmadan başlayarak ne yapıldığını anlıyor ve ilk çalışmada verdiğiniz ses ve heceleri bile gördüğü her yerde okuyabiliyor, yazabiliyor. Ezber bir çalışmadan uzak olan çocuk kendini çalışmaya dahil edebiliyor.
Zeyart tekniğinin içinde barındırdığı bir yöntemle, yani “kalemine söyle” yöntemiyle yazma, öğretmene gerek kalmadan çözülmüş oluyor. Çocuk ilk çalışmadan son çalışmaya kadar yapığı tüm çalışmaların seslerini ve hecelerin tamamını kalemine söyleyerek yazdığı için, okumayı öğretmeninden, yazı becerisini ise kendi kendine öğrenmiş oluyor. Okuma yazma çalışması yapan öğretmen, hiçbir zaman dikte çalışması yapmak için zaman ayırmak zorunda kalmıyor.
Zeyart tekniği sorunlu, anlama geriliği olan, dikkat eksikliği yaşayan ve okuma yazma bilmeyen yetişkinler için hazırlandığından, okuma yazmaya çok rahat geçilmesini sağlamaktadır. Dünyanın neresinde olursa olsun, Türkçe okuma yazmayı öğrenmek için hem kolay hem de kaynak kullanılmasına gerek duyulmayan bir yöntemdir.
Zeyart tekniği ile hazırlanmış olan bu kitap, alan kişinin okuma yazmayı öğretmek, içindeki çalışmaları uygulamak ve başarılı olmak için öğretmen olmasına gerek kalmayacak şekilde tasarlanmıştır.
Kitabın içindeki tüm yöntem ve teknikler yazara aittir. Hiçbir şekilde kullanılamaz. Fotokopi yapılması, çoğaltılması dağıtılması ya da alıntı yapılması yasaktır ve telif hakları kapsamına girmektedir. Bu sebeple çoğaltılıp kullanılamaz.
Zeyart okuma yazma tekniğinde: Öğretmenin çalışmasını, velinin ödev için ayırdığı zamanın ve ödevlerin aile içinde anne babanın çocuğunun huzurunu bozmadan, öğrencinin tek başına yapacağı çalışmalardan oluşmuştur ödevler 20 dakikayı geçmeyecek şekildedir. Bu teknikte sınıfın tamamına yakını 30 ,40 gün içinde okuma yazmaya eksiksiz olarak öğreniyor. Hem öğrenci hem veli hem öğretmenin çalışmalarını azaltmak yapacağı ders miktarını azaltarak daha rahat ve üstelik daha çabuk okuma yazmaya geçilmesi amaçlanarak yapılmıştır.
Zeyart tekniğinde fotokopi yok. Ülkemizdeki kağıt israfının olmaması çok büyük bir ekonomik kazançtır.
Zeyart tekniğinde dışarıdan herhangi bir kaynağa gerek duyulmadan hazırladığım bu kitapla ders kitabına bile ihtiyaç duyulmadan okuma yazmaya geçiliyor.
Zeyart tekniğinde çalışmalar basit kısa anlaşılır. Gereksiz bilgi ve görseller içinde aranan sesler ve çalışmalar, okuma yazma bilmeyen öğrenciye sürekli cümle ezberletilip zahiri bir okuma yapılması teknoloji çağında doğan çocuklar için samimi olmayan ve tekrardan sürekli aynı şeyi yapmaktan çabuk sıkılıp dertsen ve okuldan soğumalarına neden oluyor. Öğrenci çalışmasından ve bulunduğu yerden zevk almalı ve mutlu olmalı, bu da onun yapılan şeyleri bilmesi ve ne yaptığını anlaması ile ilgili bu çalışmada ilk çalışmadan başlayarak ne yapıldığını anlıyor ve ilk çalışmada bile verdiğiniz ses ve heceleri gördüğü yerde okuyabiliyor yazabiliyor. Ezber bir çalışmadan uzak çocuk kendini çalışmaya dahil edebiliyor.
Zeyart tekniğinde öğretmen okuma öğretirken içinde barındırdığı bir yöntemle “kalemine söyle” yöntemiyle çocuk ilk çalışmadan son çalışmaya kadar yazdığı tüm çalışmaları seslerini kaleme söyleyerek, hecelerini tamamını kalemine söyleyerek yazdığı için okumayı öğretmen yazı becerisini öğrenci kendi başına öğrenmiş oluyor. Okuma yazma çalışması yapan öğretmen hiçbir zaman dikte çalışması yapmak için zaman ayırmıyor
Zeyart tekniği, bu teknik sorunlu, anlama geriliği olan ve dikkat eksikliği yaşayan ve okuma yazma bilmeyen yetişkinler için hazırlandığı için, uyguladığımda okuma yazmaya çok rahat geçilmekte. Dünyanın neresinde olursa olsun Türkçe okuma yazma için hem kolay hem de kaynak kullanılmasına gerek olmayan bir yöntemdir.
Zeyart tekniği ile hazırlanmış bu kitabı okuma yazma öğretmek için alan kişinin okuma yazmayı öğretmek için, içindeki çalışmaları uygulamak ve başarılı olmak için öğretmen olmasına bile gerek kalmayacak şeklide hazırlanmıştır.

Zeynep ARTAM

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*